Pielęgnacja galanterii

Konserwacja skóry

Michał Waryński

Skóra naturalna z zasady jest to materiał bardzo trwały, pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbali. Dzięki konserwacji będzie można chronić ją przed uszkodzeniami mechanicznymi a także przez zabrudzeniami. Na rynku dostaniemy wiele różnych produktów do domowego użytku.

W niektórych przypadkach gdy ulubiony portfel czy torba będą ulegać uszkodzeniu bądź tez zabrudzeniu może się okazać, że zwykła pielęgnacja nie wystarczy i wtedy trzeba będzie się wybrać do kaletnika, który zadba o nasz produkt ze skóry.

Ogólne wskazówki pielęgnacyjne

Skórę należy konserwować raz na kwartał albo maksymalnie raz na pół roku. Dużo zależy także od rodzaju skóry i tego czy będzie to portfel stale używany czy może torebka sezonowa, elegancki pasek, jakiś element, który będzie wykorzystywany rzadko, jedynie na ważnych spotkaniach. Jak więc dbać o skórę? Przede wszystkim odświeżenie, oczyszczenie oraz natłuszczenie.

Przy odświeżeniu i czyszczeniu można wykorzystać wodę z niewielką ilością ocet. Ocet będzie usuwał niewielkie zabrudzenia oraz przetłuszczenia. Używając wody warto pamiętać, że nie można moczyć całości produktu i nie można polewać go wodą. Skóra nie może być moczona. Jeśli chcemy umyć produkt można stosować mydło oliwkowe z ciepłą wodą i wilgotną szmatkę. To delikatna metoda, która czyści skutecznie i nie zniszczy produktu. Jeśli dojdzie do przemoczenia nie można dokonywać suszenia intensywnego. Materiał musi sam naturalnie schnąć, nie można stosować suszenia przy grzejnikach czy innych mocnych źródłach ciepła.

Czyszczenie może odbywać się z niewielka ilością terpentyny, ma ona duże właściwości rozpuszczające tłuszcze. Można więc uzyskać odpowiednią mieszankę, dzięki której uda się dokonać skutecznie czyszczenia skory. Zastosować najlepiej będzie ubite białko jaja z kilkoma kroplami terpentyny. Taką mieszankę wciera się w skórzaną powierzchnię. Białko nadaje się do delikatnych skór. Właściwości odświeżające ma także sok z cebuli lekko wcierany. Przy czyszczeniu jasnej skory wykorzystywać można miękką gumkę.

Konserwacja skórzanych torebek

Po odświeżeniu i oczyszczeniu powierzchnie trzeba ją natłuszczać co będzie gwarantować zabezpieczenie. Dzięki natłuszczeniu brud zatrzymuje się na powierzchni skóry, nie będzie do niej wnikał. Takim skutecznym sposobem może być stosowanie roztworu oleju lnianego z octem. Ewentualnie do konserwacji zastosować będzie można glicerynę albo olejek rycynowy. To preparaty, które delikatnie wciera się w skórę. Następnie dokonać można polerowania powierzchni, dzięki temu uzyska się połysk. Dobrze sprawdzi się wosk pszczeli, który czyści, konserwuje i chroni skórę.

Rodzaje skór i zabrudzeń

Na naszych skórzanych akcesoriach ślad może zostawiać wiele różnych zabrudzeń, nie tylko kurz, woda i tłuszcz. Także pozostałości perfum, kosmetyków, lakierów a nawet mydło. Oprócz tego błoto, pleśń, rdza również mogą swój ślad zostawić. W zależności od rodzaju skóry warto wiedzieć jakie środki można używać. Ogólnie mówi się o pastach i kremach, które będą delikatne i na produktach zostawią również specjalną powłokę ochronna. Na rynku znajdziemy także preparaty do produktów ze skór pigmentowych, które mogą utrwalić kolor wyrobu. Podstawa jednak będzie zawsze znalezienie odpowiedniego środka do pielęgnacji.

Inaczej będzie konserwowana skóra licowa a inaczej zamsz czy nubuk, dlatego trzeba ten element brać pod uwagę i szukać dopasowanego preparatu. Inaczej te skóry chłoną wilgoć i w procesie ich czyszczenia ten element również musi wziąć pod uwagę szukając preparatów, dzięki którym o wyroby skórzane będzie można zadbać.

Kaletnicze SOS

Jeśli produkty do pielęgnacji nie spełniają naszych oczekiwań albo też produkt został mocno poplamiony bądź uszkodzony mechanicznie to trzeba będzie wybrać się do profesjonalisty. Kaletnik będzie w stanie zająć się profesjonalnie skora naturalną, wykona z nią odpowiednie prace i dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że będzie mógł wykonać z naszym produktem takie prace, które doprowadzą go do odpowiedniego stanu technicznego. Kaletnik może poprawić kolorystykę skóry, usunąć zniszczenia mechaniczne czy dokonać czyszczenia.

Zobacz